Kapcsolatépítés egy virtuális világban?

Kapcsolatépítés egy virtuális világban?

Ötletek a misszióra, Szerző: Egyed Zoltán - 2021. Március 09. 1103

A járványhelyzet miatt sajnos sok helyen befagytak a közösségépítés lehetőségei. A gyülekezetek élete egyfajta hibernált állapotba került. De ez nem jelenti azt, hogy ne volna eszközünk arra nézve, hogy nagyon sok embert elérjünk. Talán olyanokat is, akiket eddig nem. Ehhez nyújt nagyszerű lehetőséget az online jelenlét, melyet – ma már nyugodtan mondhatjuk – bárki egyszerűen kihasználhat, hiszen a közösségi médiának és más videómegosztó felületeknek köszönhetően nagyon könnyen csatlakozhatunk más emberekhez. Sőt, akik esetleg nem jöttek el a gyülekezeteinkbe, azokat most a saját lakásukban érhetjük el a világhálón keresztül.

Természetesen nem pótolhatja a virtuális világ a személyes találkozás élményét, és szükségtelen is összehasonlítani a kettőt. Ez az új szituáció pusztán rávilágított arra, hogy mennyire kiaknázatlan még nálunk ez a terület, és ha vége is lesz egyszer a bezártságnak, az elszigeteltségnek, az online jelenlétet akkor sem szabad feladni.

Ezen megfontolásból indítottunk online egészségügyi sorozatot Békéscsabán dr. Demény János háziorvossal, aki a helyi gyülekezetünk tagja. Az első háromrészes sorozat még tavaly novemberben kezdődött, amikor a második hullám erősödni látszott. Főként a megelőzést elősegítő, az immunerősítést célzó értekezéseket hallhattunk, emellett pedig az érdeklődők valóban éhesek az első kézből származó szakértői válaszokra, ezért nagyon értékes az az egészségügyi üzenet, amely nekünk, hetednapi adventistáknak a kezünkben van. Valamint mivel Demény János országos szinten igen elismert és szerteágazó tudással rendelkező szakember, ezért nagyon sokan valódi bizalommal fordulnak felénk. Ez a fajta bizalom pedig a további a kapcsolatépítés alapja.

Második sorozatunkat februárban indítottuk. Témája a koronavírus elleni vakcinák, valamint az életmód, illetve a táplálékkiegészítők, vitaminok szerepe a védekezésben. A közvetítést az egyik közkedvelt videókonferencia-applikáció, a ZOOM segítségével hajtjuk végre, melyet élőben a Facebookon is meg lehet osztani. Ezáltal nem csak azok hallgathatnak bennünket, akik a Zoomon bejelentkeztek, hanem a Facebook LIVE-eseményben is csatlakozhatnak hozzánk. Ha valaki pedig lemaradt volna az eseményről, a Facebookon bármikor visszanézheti. Minden előadás végén lehetőség van kérdéseket feltenni akár a Zoomon, akár a Facebookon a kommentszekcióban.

A részvétel folyamatosan nyomon követhető, minden alkalommal 30–60 ember figyel bennünket online. Persze van még hova fejlődni, de ha azt vesszük figyelembe, hogy egy átlagos evangelizáción mennyi ember jelenik meg személyesen a gyülekezetben egy Békéscsaba méretű városban, akkor azért elgondolkodtató. Természetesen a számok csak számok, de azt gondolom, nagyon fontos, hogy minél többen halljanak, lássanak bennünket. Sok esetben a templomok, gyülekezetek falai inkább erődítményként választanak el bennünket az utcán lévő emberektől, akikért hitünk szerint szolgálni szeretnénk.
A békéscsabai gyülekezet Facebook-oldalán indítottunk egyfajta közvéleménykutatást, melyben arról érdeklődünk, hogy milyen témák érdekelnék még az idelátogatókat. Szeretnénk egyfajta párbeszédet kialakítani és olyan valóban sokakat érintő, akár egzisztenciális kérdéseket érintő kérdéseket feszegetni, melyek sokak számára eligazítást nyújthatnak a mindennapokban. Ehhez nyitottak vagyunk minden új, építő ötletre, lehetséges előadókra.

Sokszor hallom, hogy ma már lejárt az ideje annak, hogy az embereknek információkat adjunk át, vagy hogy missziós jellegű előadásokat tartsunk. Valóban megkísérthet bennünket annak a gondolata, hogy az óriási információdömping közepette, ami korunkat jellemzi, hogyan is várjuk el az ún. szekuláris embertől, hogy eligazodjon a sok eszme, tanítás és ideológia között. Természetesen semmi nem pótolhatja a személyes kapcsolatokból áradó erőt, amelyen keresztül a szeretet által munkálkodó hit közvetlenül fejtheti ki hatását. De ha nincs már ideje a szólásnak, akkor hova tegyem Pálnak azt a mondatát, hogy „a hit hallásból van, a hallás pedig Isten Igéje által”? Ha nem élünk azokkal a lehetőségekkel, amelyek ott vannak a kezünkben, akkor miként várjuk el, hogy egyáltalán fogalmuk legyen az embereknek arról, kik az adventisták? Hiába vagyunk nagyon jók a Biblia és a próféciák értelmezésében vagy a nyolc alapelv alkalmazásában, ha mindazt az ismeretet, tapasztalatot, tudást és képességet, ami a birtokunkban van, nem osztjuk meg másokkal. „Nem rejthető el a hegyen épült város” – mondja Jézus. Közben pedig az az érzésem sokszor, mintha mi, adventisták, egyfajta álvalóságot kreáltunk volna magunknak, nem a jelenben élünk, elmondjuk sok százszor, hogy majd a vég idején mennyien csatlakoznak hozzánk, közben pedig beburkolózunk az épületeink falai közé, és nem vesszük észre, hogy elodázzuk az itt és most adódó alkalmakat, melyek által új kapcsolatokat építhetnénk ki a közvetlen környezetünkkel.

Az álmom az, hogy ha vége lesz a pandémiának egyszer, és újból megnyílhatnak a gyülekezeteink, akkor ne ott folytassuk, ahol azelőtt abbahagytuk. Ez a mostani alkalom talán egyfajta figyelmeztetés. Az az álmom, hogy ne azért menjünk majd vissza a gyülekezeteinkbe, hogy oda újból bezárkózzunk, hogy mi ott jól érezzük magunkat, hanem hogy legyünk nyitottak, kezdeményezők, a közvetlen környezetünk szükségleteire érzékenyek. Menjünk mi oda másokhoz, és ne várjuk el, hogy ők jöjjenek hozzánk, hiszen mindenkit ott kell elérni, ahol éppen megtalálható. Legyünk felkészülve az újra, az új utakra, új alkalmakra, új emberekre, és ne akarjunk mindenkit berakni egy ugyanolyan szabványos kockába.

Ez az álmom!

Kívánom, hogy lássam, lássuk és értsük meg, merre vezet bennünket a Szentlélek!

 

Egyed Zoltán
Békéscsaba


 
2021_03/1

Keresés a cikkek között

További új cikkek

„Megtanítalak az útra, amelyen járj.“

Tovább az úton a cél felé!

2021. Június 28.

A Tiszavidéki Egyházterület egy újabb mérföldkőhöz érkezett 2021. június 20-án, amikor a gyülekezetek küldöttei megválasztották az egyházterület vezetőtestületét a következő négy évre.

Isten drága gyermekei
-

Így kedveskedtünk a gyerekeknek Gyulán

2021. Június 28.

Május 8-án a gyulai gyülekezet megnyitotta kapuját mindazok előtt, akik már régóta vártak erre a napra.