Az ADRA Adventista Fejlesztési és Segély Alapítvány tevékenysége a koronavírus okozta veszélyhelyzetben

Az ADRA Adventista Fejlesztési és Segély Alapítvány tevékenysége a koronavírus okozta veszélyhelyzetben

Ötletek a misszióra, Szerző: Sitkei Zoltán - 2020. Április 20. 560

A koronavírus-járvány és az azzal kapcsolatosan 2020. március 11-én kihirdetett és azóta meghosszabbított veszélyhelyzet minden szektorban változtatásokat igénylő intézkedéseket és gyakorlatokat hozott magával. A civil szervezeteket is ugyanúgy érintette, különösen azokat, melyek humanitárius tevékenységet végeznek. Az ADRA Alapítvány tervezett programjait is át kellett ütemezni, és meg kellett találni azon területeket, ahol szükséghelyzetekben lehetőség szerint hosszú távú megoldásokat tudunk találni.

Az első és leginkább széleskörű érintettség az oktatás digitális üzemmódra átállásának volt. Mind az intézményekre, a diákokra és a szülőkre is nagy hatással volt ez a változás. Ennek során a tanórák anyagait videókonferenciák keretében tartják meg, a feladatokat pedig különféle rendszereken keresztül, elektronikus úton küldik el a tanulóknak, akik ugyanezen módon juttatják el tanáraiknak a megoldott feladatokat. Erre a magyar közoktatás nem feltétlenül volt teljességgel felkészülve, a gyermekvédelmi intézmények számára pedig szinte megléphetetlen volt az átállás, ami az állami gondoskodásban élő gyermekek oktatásának biztosítását illeti. Ugyanakkor számos család is nehéz helyzetbe került: megfelelő minőségű és mennyiségű informatikai eszköz nélkül kellett az új helyzettel szembenézniük. Az ADRA Adventista Fejlesztési és Segély Alapítvány ezért indította el #tanuljotthon programját, mely alapvetően intézményfejlesztési program. Célja, hogy az oktatási intézmények számára informatikai eszközöket biztosítson, melyeket az iskolák a legrászorultabb tanulóik számára adnak kölcsön a tanév végéig. Az oktatás visszaállásával a gépek visszakerülnek az iskolákba, és azok informatikai eszköztárát gazdagítják majd. A program beindítására közösségi média oldalainkon hirdettünk meg gyűjtést, melyre a cikk megírásáig 907 000 Ft érkezett. Ebből az összegből Budapesten, Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén és Békés megyében juttattunk számítógépeket gyerekeknek. Ez hozzávetőlegesen 45 gyermek oktatásban történő részvételét könnyítette meg. A program folyamatosságának biztosítására várjuk a további felajánlásokat, valamint keressük a pályázati lehetőségeket, hogy még több gyermeket és családjukat segítsük ebben a nehéz helyzetben.

A másik, szintén széles kört érintő probléma az idős és krónikus beteg emberek védelme, melyet a kijárási korlátozással kapcsolatos intézkedésekkel próbálnak kormányzati szinten kezelni. Az alapvető élelmiszerek és gyógyszerek beszerzésében ugyan az önkormányzatok dolgozói segítséget nyújtanak, ám az ellátási kapacitás véges, nem beszélve az esetlegesen betegség vagy szabadság miatt kieső munkaerőről, valamint arról az eshetőségről, hogy a járvány kiszélesedése esetén az otthonukban gyógyuló fertőzöttek ellátása plusz terhet fog jelenteni az intézmények számára. A #karanténfutár néven elindított program lényege, hogy a 20 és 50 év közötti, részvételi szándékukat jelző önkénteseket online képzés és alapvető védőeszközökkel történő felszerelés után segítjük összekapcsolódni a lakóhelyük szerinti szükségben lévőkkel: 65 év felettiekkel és krónikus betegekkel, akik számára a bevásárlásban és egyéb logisztikai kérdések megoldásában segítenek. Az önkéntesek és kedvezményezettek összekapcsolódásának több módozata lehetséges: 1. a helyi gyülekezetben és környezetben lévő személyek a lelkészek, gyülekezeti bizottságok vagy diakóniai/tábeaosztályok segítségével; 2. a lakóhely szerinti önkormányzat illetékes ügyintézőjének segítségével, mi pedig az ADRA-irodába közvetlenül beérkező igényeket továbbítjuk a helyi önkéntesek felé.

A járvány közvetett következményeként számos ember veszítette el a munkalehetőséget, és a helyzet tartós fennállása esetén a pénzügyi tartalékok kimerülése számos család számára jelent gondot. Ezért az Alapítvány Operatív Bizottsága anyagi keretet határozott meg, melyet a beérkező kérelmek esetében használni tudunk. Várhatóan április második felében és májusban érkeznek majd olyan kérelmek, melyek az anyagi helyzet megváltozása és a tartalékok kimerülése miatt jutnak el hozzánk.

Szeretnénk kérni mindenkit, hogy segítsen nekünk azzal, hogy imádkozik a mostani céljainkért, és aki teheti, anyagilag is támogassa a projektjeinket. Segélyezési számlánk: 11707024-20430928 (OTP Bank)

Köszönjük!

 

Sitkei Zoltán
az ADRA ügyvezető igazgatója

 


 
2020_04/2

Keresés a cikkek között

További új cikkek

„Megtanítalak az útra, amelyen járj.“

Tovább az úton a cél felé!

2021. Június 28.

A Tiszavidéki Egyházterület egy újabb mérföldkőhöz érkezett 2021. június 20-án, amikor a gyülekezetek küldöttei megválasztották az egyházterület vezetőtestületét a következő négy évre.

Isten drága gyermekei
-

Így kedveskedtünk a gyerekeknek Gyulán

2021. Június 28.

Május 8-án a gyulai gyülekezet megnyitotta kapuját mindazok előtt, akik már régóta vártak erre a napra.